O Evanescence

5. června 2007 v 21:01 |  Evanescence
Skupina Evanescence prodala alba Fallen, kterým debutovala u velké nahrávací společnosti, téměř 14 milionů kusů po celém světě, z toho více než 6 milionů ve Spojených státech. Novým albem The Open Door (Wind-up Records), které vyjde 3. října, pokračují Evanescence ve svém raketovém vzestupu na hudební scéně. Kapela se pyšní dvěma cenami Grammy a její nové album se vyznačuje krásnými melodiemi, podmanivými texty, dojímavým zvukem piána a úžasným zpěvem Amy Lee. To vše se mísí s naléhavou a precizní hrou na kytaru Terry Balsama a vytváří se tak kompaktní, éterická směs, která dokonale propojuje cit kapely pro hard rock i klasickou hudbu. Patrný je rovněž přínos dalších členů kapely, tedy Johna LeCompta (kytara) a Rockyho Graye (bicí).
"Nahrávat tuto desku byl opravdu silný zážitek," vysvětluje Lee. "Terry měl loni v říjnu mozkovou mrtvici a ještě stále se zotavuje, máme nového manažera [Andy Lurie] a já jsem prošla ošklivým rozchodem. Ale všechno, co nás potkalo, toto album obohatilo." Lee říká, že na albu Fallen kapela ještě hledala sama sebe, ale tentokrát objevila v Terry Balsamovi citlivého spoluautora skladeb. "S prací na tomto albu jsme si dali opravdu načas a měli jsme tak prostor pro vyjádření širší škály emocí, nejen bolesti a smutku, ale také zloby, a, ano, dokonce štěstí," říká Lee.
Deska The Open Door, která byla napsána koncem loňského roku, se nahrávala ve studiu The Record Plant v Los Angeles a mixována byla v Ocean Way Studios v březnu 2006. Výslednou podobu nahrávky velmi ovlivnil návrat dlouholetého přítele a producenta Davea Fortmana. V několika skladbách nového alba uslyšíte mimo jiné sbory a strunné nástroje ovlivněné klasikou, které byly nahrány ve staré kapli a které skladbám o sebepoznání, touze, pochybnostech, sebeúctě a především posilování sebevědomí dodávají na barevnosti. Album začíná skladbou "Sweet Sacrifice" o očistě po rozpadlém vztahu, ve které se mimozemsky znějící intro prudce změní ve zvuk tvrdých trashových a hardrockových kytar doprovázených vysokými rockovými vokály. Prvním singlem je střednětempá "Call Me When You're Sober", která znovu otevírá téma oproštění se od všeho, co nefunguje.
Dalšími úžasnými skladbami na desce The Open Door jsou "Lithium", která je o necitlivosti, "All That I'm Living For", kterou Lee věnovala životu kapely, "Weight of the World", ve které se snaží vidět pohledem mladých fanoušků a jejich očekávání, a "Good Enough", ve které zazní strunné nástroje a sbory a při důkladnějším poslechu je zřejmé, že je to první skladba vůbec, ve která kapela vyjadřuje (téměř) spokojené pocity ("Je to výborný pocit, když se album zakončí právě takhle," říká Lee). Po vydání alba Fallen byla kapela rok a půl na turné a měla pouze měsíc přestávku. Evanescence doufají, že tentokrát nevynechají koncert na žádném místě na celém světě, ve kterém jsou populární. Turné po Spojených státech začíná ihned po vydání alba The Open Door, tedy 3. října, a odmění nejvěrnější fanoušky několika vystoupeními v menších klubech, které budou předcházet koncertům ve velkých arénách.
Evanescence pocházejí z města Little Rock v Arkansasu a jejich nezaměnitelný zvuk, ve kterém se mysticky snoubí rock, gotika a klasika, vznikl na základě dvojího vlivu. Lee, která devět let studovala klasickou hru na piáno, to vysvětluje takto: "Na střední škole jsem poslouchala hodně death metalových kapel. Oba tyto styly patří mezi velmi komplikované, složité hudební žánry, které mají dramatický náboj, a mě to k nim vždycky přirozeně táhlo."
Evanescence si sami vydali dvě EP a první dlouhohrající desku Origin, která se později stala vyhledávaným sběratelským artiklem, než zakotvili u Windup Records. Fallen, jejich debut u velké nahrávací společnosti, vyšel v dubnu 2003 a získal komerční úspěch i uznání kritiky. Mezinárodně úspěšné Top 10 singly "Bring Me to Life" a "My Immortal" kapele zaručily úspěch v rádiích a získaly dvě ceny Grammy za rok 2003 (Nováček roku a Nejlepší hradrockový počin za "Bring Me to Life"). Alba Fallen se prodalo téměř 14 milionů kusů po celém světě, v hitparádě Billboard's Top 200 se udrželo více než 100 týdnů, ve více než 35ti zemích bylo oceněno zlatou nebo platinovou deskou a kapela tak vyprodávala arény po celém světě. Jejich DVD Anywhere But Home z roku 2004 se k dnešnímu dni prodalo více než 1 milion kusů.
Neodmyslitelný dramatický náboj v hudbě Evanescence - určitý druh hudební odyssey, která se dokáže vmžiku přeměnit z klavírní náladovky na úderný zvuk kytar - zaujala posluchače po celém světě. Agresivní prvek kapely je doplňován procítěnými vokály Amy Lee a texty, které kapelu spojují s publikem, které hledá sebe samo nebo se vypořádává s pocity touhy, naděje, lásky a ztráty. Album The Open Door je logickou (ale nikoli předvídatelnou) přeměnou epických tendencí v kapele, která si teprve buduje své postavení v hudebním světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama